Dnes bychom Vás rádi informovali o zajímavých výcvikových pomůckách pro psy. Jedním z méně známých, přesto ale velmi účinných, je elektrický ohradník pro psy. Dokonce se mu říká i neviditelný plot, nebo také elektronický ohradník. A poslední název je asi nejpřesnější, častěji používaný je ale název elektrický ohradník.

Představili jste si klasický elektrický plot pro dobytek. Tak to jste tedy úplně vedle. Tyto systémy jsou do sebe na hony vzdálené. Zařízení pro psy má dvě části. Jednu nosí pejsek na obojku a druhou je tenký drát, kterým vymezíte prostor, kde se má domácí hlídač pohybovat. Třeba jej natáhnete přesně okolo plotu, nebo jej můžete zakopat pod něj. Tím pádem jej dokonale ukryjete a nehrozí jeho poškození při běžné údržbě zahrady (sekání trávy, nátěr plotu a podobně)

IMG_6059Elektrický ohradník zajistí, aby pes vždy akceptoval hranice pozemku. Majitel tak předejde mnoha potenciálním problémům. A jak to tedy celé funguje? Pejsek má na krku zařízení, které reaguje na blízkost onoho drátku, kterým jste vymezili pozemek pro čtyřnohého hlídače. Vy jen několikrát obejdete hranice pozemku a psovi důrazně naznačíte, že nesmí až k plotu. Pokud toto bez Vaší přítomnosti nebude respektovat a ke kontrolnímu vodiči se přiblíží, dostane zvukový signál. Když bude pokračovat v pohybu k plotu, dostane konečný impuls. Ten není nijak nebezpečný, nicméně je nepříjemný.

Pes velmi brzy pochopí, že zvukový signál je impulzem pro ukončení pohybu vpřed. Pípnutí tedy zajistí, aby pejsek nedostával impulzy a zároveň je příčinou toho, že nebude pokračovat přes Vámi nastavené meze.

Do budoucna je možné celý systém vypnout. Pes se totiž naučí, že daný prostor nesmí překročit a nebude nutné ani pípání, ani elektrické impulzy. Ale pozor. Obojek nechejte na krku. Stejně jak rychle se čtyřnohý hlídač naučí, že pípnutí znamená stop, tak rychle zjistí, že bez obojku není pípání a tedy ani zákaz…

No jo, pořídili jste si chytré zvíře a tak je třeba na něj chytře :-)